I ty możesz zostać POLIGLOTĄ!

Do you speak English? Parli italiano? Sprechen Sie Deutsch?
Każdy z nas w lepszym lub gorszym stopniu zna jakiś język obcy – w przeważającej większości jest to język angielski, który stał się swego rodzaju „lingua franca”, czyli językiem międzynarodowym, używanym nie tylko w handlu, przemyśle, medycynie, ale także w codziennej komunikacji, wymianie zdań, opinii czy doświadczeń. Angielski jest już na tyle rozpowszechniony, że większość Anglików przestała się uczyć jakichkolwiek języków obcych – przecież gdziekolwiek się pojawią, zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie bardzo chciał „poćwiczyć” swój angielski.

Czy warto zatem uczyć się innych języków? Czy warto spędzać czas wkuwając „obce” słówka? Czy warto poświęcać swój wolny czas poznając tajniki takich języków jak niemiecki, włoski, francuski, rosyjski, hiszpański, skoro odsetek osób, które się nimi porozumiewają jest tak niewielki, a ilość miejsc gdzie możemy je praktykować jest ograniczona do kilku może kilkunastu krajów? Odpowiedź jest prosta:

OCZYWIŚCIE, ŻE WARTO! A NAWET TRZEBA!

Nauka każdego języka obcego otwiera wiele drzwi. Język to nie tylko narzędzie do negocjowania międzynarodowych transakcji czy wymiany doświadczeń zawodowych, język to przede wszystkim środek, dzięki któremu poznajemy inne kultury, a zatem i poszerzamy własne horyzonty. Dla wielu to stwierdzenie może wydawać się banałem, niewiele wartym wyrażeniem, które tak wielu nauczycieli języków obcych słyszy na co dzień. Ale jeśli przyjrzymy się bliżej tym innym kulturom, to zrozumiemy, ze każdy język obcy niesie ze sobą wielokulturowość i wielonarodowość, które z kolei łączą ze sobą wiele milionów osób na świecie. Każdy język, z jednej strony niesie ze sobą bogactwo kultury, sztuki, a z drugiej stanowi odzwierciedlenie charakteru, obyczajów, zwyczajów dnia codziennego czy wreszcie kuchni narodu, który się tym językiem posługuje.

hello, salut, ciao, hallo - WYBÓR NALEŻY DO CIEBIE Kiedy już dokonasz wyboru drugiego języka obcego i zaczniesz zgłębiać jego sekrety, to odkryjesz, jaką przyjemność sprawia dokonanie rezerwacji hotelu, zrobienie zakupów czy zamówienie posiłku w restauracji nie tylko w języku angielskim ale także w języku narodowym kraju, w którym przebywasz. Odkryjesz również, że dzięki znajomości danego języka nie tylko zrozumiesz ludzi, którzy się nim posługują, ale także zgłębisz tajniki kultury, historii oraz zwyczaje dnia codziennego panujące w danym kraju.

 

Zostań POLIGLOTĄ W „POLIGLOCIE”

Znajomość drugiego języka daje Ci również możliwość udziału w konkursie POLIGLOTA w LICEUM, organizowanym przez VIII Liceum Ogólnokształcące w Toruniu. Jest to konkurs skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa kujawsko-pomorskiego, w którym sprawdzana jest znajomość dwóch wybranych języków obcych spośród takich języków jak: angielski, niemiecki, francuski, włoski i rosyjski. Celem konkursu jest wzbudzenie większego zainteresowania nauką języków obcych, rozwijanie kompetencji językowych i interkulturowych, ale także popularyzacja wiedzy o krajach danego obszaru językowego w zakresie kultury, geografii, gospodarki, polityki i historii czy wreszcie umożliwianie uczniom realizacji ich celów i dążeń.

Etap I konkursu POLIGLOTA w LICEUM (etap eliminacji szkolnych) odbywa się w macierzystej szkole ucznia w formie pisemnego testu z dwóch języków. Etap II konkursu dla kandydatów wyłonionych wśród szkolnych eliminacji odbywa się w styczniu w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu. Obejmie on test leksykalno-gramatyczny, zadania kulturowe, pracę z tekstem w obrębie dwóch wybranych języków obcych. Etap III zaś to finał POLIGLOTY w LICEUM, który odbywa się w formie turnieju. Zwycięzcy otrzymują ciekawe i wartościowe nagrody, wśród których na uwagę zasługują kursy językowe, programy multimedialne oraz ciekawe pomoce w poznawaniu języków obcych.

Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem kujawsko-pomorskiego Kuratora Oświaty

Nie zwlekaj – nie pozwól, aby języki obce były Ci kiedykolwiek obce!


DO ZOBACZENIA W NASZEJ „ÓSEMCE”!

 

Poliglota w Liceum 2009/2010
Poliglota w Liceum 2010/2011
Poliglota w Liceum 2011/2012
Poliglota w Liceum 2012/2013