Anna Dwulat i Beata Zawadzińska, nauczycielki języka niemieckiego

MIĘDZYNARODOWA  MOBILNOŚĆ KADRY  EDUKACJI  SZKOLNEJ 2020

W ramach projektu „Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” realizowanego ze środków POWER, nauczyciele języka niemieckiego z ZSPS i VIII LO w Toruniu, Beata Zawadzińska i Anna Dwulat, uczestniczyły w dniach 27.01- 7.02.2020 w dokształcającym kursie dla nauczycieli TEACHER PLACEMENT PLUS. Kurs odbył się w Carlow (Irlandia).

W programie kursu było podniesienie kompetencji językowych z języka angielskiego na kursie językowym oraz obserwacja zajęć dydaktycznych w irlandzkiej szkole, celem poznania irlandzkiego systemu edukacji, organizacji zajęć dydaktycznych oraz metod pracy nauczycieli w Irlandii.

Kurs języka angielskiego odbywał się w szkole językowej English Language Ireland, a obserwacja zajęć dydaktycznych w Presentation College.

Nauczycielki obserwowały zajęcia dydaktyczne z  przedmiotów nauk ścisłych, przyrodniczych, artystycznych, ale  przede wszystkim  z języków obcych (niemieckiego, francuskiego).

Wyjazd był również okazją do odwiedzenia ciekawych miejsc Irlandii, poznania kultury i obyczajowości jej mieszkańców.

Relacja z wizyty nauczycielek z Torunia w szkole w Carlow ukazała się w miejscowej prasie.

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

 

W ramach projektu „Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej”  realizowanego w ramach programu POWER uczestniczyłyśmy w lipcu 2021 r. w kursie metodycznym dla nauczycieli języka niemieckiego w Wiedniu. Kurs zorganizowany przez szkołę językową ACTILINGUA był doskonałą możliwością   poszerzenia  swoich umiejętności dydaktycznych, nawiązania kontaktów z  nauczycielami języka niemieckiego z innych krajów i oczywiście znakomitą okazją do zwiedzenia stolicy Austrii.

Bardzo ciekawe zajęcia, prowadzone metodami aktywnymi  przez doświadczonych lektorów, wymiana doświadczeń z nauczycielami z Węgier, Słowacji i Polski i przepiękny, letni Wiedeń,  to niezaprzeczalne atuty naszego szkolenia – polecamy każdemu nauczycielowi języka niemieckiego.

Beata Zawadzińska i Anna Dwulat

 • 1
 • 2

Daria Wierzchowska, nauczycielka języka angielskiego

„Ferie zimowe… 

Co zrobić z wolnym czasem? 

Może na narty?... Nie, trywialne…

Może w góry?... Nie, tłok i zimno…

Może zostać w domu? Nadrobić zaległości domowe?... Nie, zanudzę się…

To może coś nietypowego? Połączenie oryginalności, swobody, ciepła i ekscytacji?...

Tak! Kurs metodyczny we Florencji- to jest to!!!”

I tak, po długich planach związanych z organizacją ferii wylądowałam w przepięknej Florencji na szkoleniu Erasmus+ pt. „4Cs- Creativity, Critical Thinking, Communication  and Collaboration In Schools”. 

Oryginalnie, niebanalnie- w świetnym towarzystwie międzynarodowym, nauczycieli z Grecji, Cypru, Portugalii i Meksyku, prowadzonym przez nieocenioną Susan- Amerykankę z Włoch.

Florencja- pełna historii, sztuki, architektury. Obdarzająca bogactwem kulturalnym i kulinarnym. Przyjmująca nas  wiosennymi temperaturami w styczniu. O tej porze roku- niezatłoczona. 

I niezapomniane doświadczenia metodyczno- językowe!!!

Szkolenie „4Cs…” polecam każdemu nauczycielowi- niezależnie od poziomu szkoły czy uczniów, bez względu na nauczany przedmiot czy znajomość języka angielskiego. Zapewnione przez organizatora atrakcje w postaci wycieczek po Florencji i Toskanii pozwolą pogodzić naukę z wypoczynkiem. A prowadzone przez Susan szkolenie zaopatrzy każdego w nowe, niezwykle ciekawe i przydatne narzędzia do prowadzenia lekcji w sposób motywujący uczniów, angażujący ich do rozwiązywania coraz to nowych wyzwań, a wszystko z uwzględnieniem psychologii pozytywnej, empatii i pozytywnego myślenia. 

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

 

Dorota Tyburska, nauczycielka języka angielskiego, koordynator projektu

Dzięki programowi PO WER miałam możliwość wzięcia udziału w szkoleniu

„Photo and Video making In our Classroom 

Creating and Adapting Visual Resources” we Florencji

Gorąco polecam ten akurat kurs, dlaczego?

Kurs był prowadzony w centrum Florencji w szkole EUROPASS w języku angielskim. W trakcie kursu korzystaliśmy z programów OBS, DA VINCI RESOLVE. 

Wiedza i umiejętności prowadzącego Lorenzo, jego fantastyczny sposób prowadzenia zajęć i przekazywania trudnej wiedzy, doprowadzał do tego, że nie wiedzieliśmy kiedy mijały dni kursu, godziny…

Wiedzę i umiejętności które nabyłam przydadzą się w pracy z pokoleniem Z, filmy video, podkład muzyczny, napisy, obrazy, zdjęcia, kolory. Urzekła mnie miła atmosfera i te magiczne miejsca Florencja, Siena, Pisa…

Fantastyczne kontakty i wymiana doświadczeń między nami nauczycielami z Hiszpanii, Chorwacji, Polski…

„Na zaliczenie kursu” przygotowałam film i otrzymałam certyfikat uczestnictwa.

Nic dodać, nic ująć ten kurs to był znakomity wybór.

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Place in Florence (materiał wideo)
 

Nicea – sierpień 2021 – Teacher Academy – Dorota Tyburska 

W Nicei ukończyłam szkolenie określane w skrócie jako „4 C” czyli „The 4Cs: Creativity, Critical Thinking, Communication and Collaboration in Schools”(kreatywność, krytyczne myślenie, komunikacja i współpraca). Polecam.

Description of the course: 

Long heralded as key competencies for 21st-century learners, the ”Four Cs” (Creativity, Critical Thinking, Communication, and Collaboration) are often embraced in theory yet stump educators in practice.

Creativity and Critical Thinking represent inseparable attitudes and abilities for innovation which, contrary to popular belief, can be learned, taught, and implemented in any classroom.

Communication and Collaboration are fundamental life skills that students can draw from in their everyday experiences at school and shape their ability to live, connect with others, and work well in their future. The “Four Cs” strengthen our learners’ ability to find their place – professionally, personally, socially – in today’s fast changing world, while fostering other life-enhancing Cs: curiosity, confidence, caring, and cooperation.

This course aims to provide teachers with the knowledge, the know-how, and the confidence to incorporate these stimulating skills into their curriculum and school environment. In a true learn-by-doing environment, course participants will gain greater knowledge about what these competencies entail and not only how to teach them, but first and foremost how to tap into their own ability to create, to think critically, to communicate effectively, and to collaborate well with others.

Concept by: Susan Gagliano

 • nicea-1
 • nicea-2
 • nicea-3
 • nicea-4

 

Monika Czepukojć, nauczycielka informatyki

    W trakcie mojego pobytu na Malcie uczestniczyłam w dwutygodniowym kursie językowym: Fluency and English Language Development for Educational Staff w szkole ETI. W ramach tego kursu w pierwszym tygodniu brałam udział w zajęciach z języka angielskiego na poziomie B1, a następnie w drugim tygodniu na poziomie B2. Dużą zaletą zajęć była liczebność grup. W obu grupach były tylko dwie osoby. Mała liczebność grup wymuszała ciągłą koncentrację na zajęciach. Zajęcia prowadzone były metodami aktywnymi. Dużą wagę prowadzący przykładali do rozumienia oraz do wymowy. Poza samym kursem języka angielskiego wzięłam udział  w trzech wycieczkach organizowanych przez szkołę, które prowadzone były przez anglojęzycznego przewodnika, co oczywiście było zaletą, gdyż można było również na wycieczkach poszerzyć swoje słownictwo z języka angielskiego. Pierwszą z wycieczek w jakiej brałam udział była to wycieczka do stolicy Malty - Valletty, która jest jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. Kolejna wycieczka, jaką zorganizowała szkoła była wycieczką do najstarszej miejscowości na Malcie - Mdiny. Mdina nazywana jest również Silent City i jest pierwszą stolicą Malty wybudowaną na najwyższym wzniesieniu wyspy. Zarówno obecna stolica - Valletta, jak i Mdina zbudowane są w całości z kamienia. Obecnie to najstarsze miasto na Malcie zamieszkuje niespełna 300 osób. Ciekawostką był również fakt, iż właśnie w Mdinie kręcono szereg scen do serialu „Gra o tron”. Ostatnią wycieczką w jakiej wzięłam udział była to wycieczka na malowniczą wyspę Gozo, gdzie poza pięknymi widokami można było podziwiać również wspaniałą Cytadellę. 

    Wyjazd na Maltę na pewno pozytywnie wpłynął na moje umiejętności językowe i z większym optymizmem będę patrzyła na kolejny wyjazd, gdzie język angielski będzie mi potrzebny jako język wykładowy następnego kursu.

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

W dniach 05.07.2021 - 16.07.2021 przebywałam na kursie Technology Enhanced Learning, w ramach którego poznałam wiele ciekawych narzędzi dzięki którym mogę urozmaicić lekcje informatyki. W pierwszym tygodniu kurs skupiał się na poznaniu platformy wix.com umożliwiającej tworzenie zaawansowanych stron internetowych. Oprócz tworzenia stron internetowych uczyliśmy się również tworzyć animowane awatary, filmy przy użyciu Adobe Spark itp. Drugi tydzień kursu skupiony był wokół utworzenia WebQuest. Pracując w grupach utworzyliśmy wspólnie projekt, który z powodzeniem można wykorzystać w pracy z uczniami. W ramach kursu TEL poznaliśmy również różne platformy do tworzenia Wiki, co zaowocowało stworzeniem własnego Wiki obejmującego zarówno materiały potrzebne do pracy w szkole, jak i własne zainteresowania: http://moncze.webd.pro

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

 

Dorota Tyburska, Daria Wierzchowska, nauczycielki języka angielskiego

Sagrada Familia, Park Guell, Casa Nova... 

A do tego wzgórza, parki, plaża i morze... Tapas i Sangria... Miasteczko olimpijskie, Camp Nou... Ślady Gaudiego i Messy'ego.

Wszystko w jednym, pięknym miejscu...

Któż nie chciałby tak spędzić tygodnia wakacji? 

Czy to możliwe, aby w takim otoczeniu poznawać „Satisfying school experienece”?

Tak! To wszystko możliwe, dzięki szkoleniu w ramach Erasmus+. Tak właśnie spędziłyśmy tydzień wakacji- do południa motywacyjne, angażujące i świetnie zorganizowane szkolenie w międzynarodowej grupie nauczycieli z różnych zakątków Europy, a po południu czas na smakowanie różnych odcieni Barcelony.

Polecamy każdemu, kto lubi nowe wyzwania, kto chciałby poznać nowoczesne, motywujące narzędzia i metody pracy, każdemu, komu bliski Mindfullness i każdemu, komu bliska Barcelona, Katalonia, Europa.

 • barcelona-1
 • barcelona-2
 • barcelona-3
 • barcelona-4
 • barcelona-5