Nauczyciele przedmiotów zawodowych to profesjonalni artyści plastycy i graficy. Absolwenci Wydziału Sztuk Pięknych, którzy działają artystycznie i komercyjnie w zakresie fotografii, grafiki użytkowej i szeroko rozumianych multimediów. Wśród nauczycieli są doktorzy sztuk pięknych, którzy są wykładowcami na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Zajęcia


Podczas zajęć praktycznych uczniowie zdobywają umiejętności w zakresie: fotografii tradycyjnej oraz cyfrowej, fotografii studyjnej, postprodukcji zdjęć, grafiki komputerowej, projektowania graficznego, projektowania stron internetowych w oparciu o szablony Wordpress, obróbki dźwięku, montażu materiałów filmowych, tworzenia prezentacji multimedialnych oraz animowanych infografik. 

Uczniowie korzystają z pracowni wyposażonych w profesjonalney sprzęt oraz oprogramowanie. 

Pracownie fotograficzne:


Ciemnia negatywowa – wyposażona w aparaty analogowe, koreksy, menzurki, chemię, suszarki do negatywów i odbitek oraz gilotynę – przeznaczona jest do wywoływania negatywów oraz oprawiania pozytywów.

Ciemnia pozytywowa – wyposażona w powiększalniki, filtry, maskownice oraz chemię – przeznaczona jest do wykonywania odbitek.

Studio fotograficzne – wyposażone w pełnoklatkowe lustrzanki cyfrowe firmy Canon, w pełnoklatkowe aparaty bezlusterkowe firmy Sony, szeroką gamę obiektywów fotograficznych najwyższej jakości, sprzęt studyjny firmy Fomei: 6 lamp błyskowych, liczne modyfikatory światła (softboxy oktagonalne, softboxy kwadratowe, softboxy prostokątne, strip boxy, beautydish’e, czasze standardowe oraz czasze do oświetlania tła, wrota, filtry kolorowe do czasz), światłomierze, szare karty, stół bezcieniowy, automatycznie rozwijany system teł.

Podczas zajęć w pracowniach fotograficznych uczniowie wykonują zdjęcia w technologii analogowej oraz cyfrowej, uczą się obróbki materiałów analogowych, obsługi sprzętu fotograficznego. Poznają również różne rodzaje i techniki oświetlania fotograficznego. Wykonują zdjęcia portretowe, grupowe, packshoty oraz zdjęcia reklamowe. 

Pracownie multimedialne:


Dwie pracownie komputerowe – wyposażone w monitor interaktywny, stanowiska komputerowe, tablety graficzne oraz pełny pakiet programów Adobe CC.

Podczas zajęć w pracowniach multimedialnych młodzież uczy się obsługi programów graficznych: Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe Premiere Pro, Audacity, Adobe Animate, Google Slides. Uczniowie zdobywają umiejętności w zakresie: postprodukcji zdjęć, grafiki komputerowej, projektowania graficznego, projektowania stron internetowych w oparciu o szablony Wordpress, obróbki dźwięku, montażu materiałów filmowych, tworzenia prezentacji multimedialnych oraz animowanej infografiki.

W roku 2021 uczniowie klas 3TFg i 4TF kierunku Technik fotografii i multimediów w ramach programu Erasmus+ będą realizować miesięczne praktyki zawodowe w Portugalii. Koordynatorem projektu jest Pani Dorota Tyburska.

Absolwenci kierunku Technik fotografii i multimediów mogą podjąć pracę w studiach i agencjach fotograficznych, agencjach reklamowych i multimedialnych, drukarniach, wydawnictwach prasowych, a także w policji w Wydziale Techniki Kryminalistycznej.

Kierunek otwiera możliwość kontynuacji nauki na studiach wyższych w zakresie grafiki, fotografii i filmu, w akademiach sztuk pięknych i szkołach filmowych w Polsce a także za granicą.

Galeria 34


W naszej szkole powstała Galeria34, w której prezentujemy prace uczniów.

Opiekunem Galerii34 jest Pani Jolanta Jędrej.

Relacja z otwarcia Galerii34 w Tv Toruń: https://www.tvtorun.net/movie/show?id=21012&search=W%20galerii%2034&param=0&page=1

Konkursy


Dla wszystkich uczniów naszej szkoły organizujemy konkursy:

ZOOM na DZIEŁO – konkurs fotograficzny,

DZIEŁO MIESIĄCA – konkurs grafiki komputerowej.

Motywujemy i przygotowujemy uczniów również do udziału w konkursach zewnętrznych.
 

DODATKOWE DZIAŁANIA

W ramach pracy zespołu wspieramy kreatywności uczniów poprzez dodatkowe działania:

1. Udział Szkoły w dwóch projektach finansowanych ze środków UE Wszechstronny absolwent2 oraz Bliżej pracodawcy

Uczniowie klas Technik Fotografii i Multimediów uczestniczą w płatnych stażach oraz licznych kursach i profesjonalnych warsztatach fotograficznych, w pełni sfinansowanych ze środków unijnych:

- Szlachetna technika fotograficzna – Mokry kolodion,

- Szlachetna technika fotograficzna – Cyjanotypia,

- Szlachetna technika fotograficzna – Guma dwuchromianowa, 

- Retusz High-End,

- Fotografia Mody,

- kurs prawo jazdy kat. B,

- kursy maturalne.

Koordynatorem obu projektów unijnych w naszej szkole jest Pani Jolanta Jędrej.

2. Udział szkoły w projekcie Sztuka natury, natura sztuki
Uczniowie klas II i III Technik Fotografii i Multimediów brali udział w ogólnopolskim projekcie kulturalno-artystycznym Sztuka natury, natura sztuki finansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. W czasie warsztatów młodzież wykonała cykl prac fotograficznych oraz grafik komputerowych. W ramach realizacji tego projektu mieliśmy okazję uczestniczyć w wernisażu wystawy trzech artystów w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu. Uczniowie zainspirowani obejrzanymi pracami, wykonali oryginalne realizacje multimedialne. Powstały abstrakcyjne układy graficzne w formie grafiki cyfrowej. W skansenie toruńskiego Muzeum Etnograficznego odbył się plener fotograficzny, podczas którego młodzież wykonała cykl fotografii makro ukazujących świat natury widziany jakby przez lupę. Efektem końcowym warsztatów i całego projektu był wydany katalog, w którym zostały przedstawione intermedialne realizacje naszych uczniów. Prowadzącymi warsztaty byli artyści uczący w naszej szkole Pani Jolanta Jędrej oraz Pan Piotr Florianowicz. Więcej o projekcie: https://naturasztuki.blogspot.com/

3. Udział szkoły w projekcie nieTYPOWE
Uczniowie klas II i III Technik Fotografii i Multimediów brali udział w warsztatach dotyczących litery i typografii. Autorem warsztatów oraz projektu artystycznego jest Pan Piotr Florianowicz. Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci. Więcej informacji na temat warsztatów https://nietypowee.blogspot.com/

4. VIII Ogólnopolski Przegląd Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci OKO KALEJDOSKOPU.

Organizatorem głównym Przeglądu jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Nasza szkoła stała się partnerem Przeglądu i w ramach tego projektu w maju i czerwcu odbędzie się pokaz animacji i mini wykład dla uczniów naszej szkoły oraz uczniów z 8 klas ze szkół podstawowych. Koordynatorami Przeglądu są Pani Jolanta Jędrej oraz Pan Piotr Florianowicz.

5. Udział w wystawach sztuki współczesnej

Uczniowie klas Technik Fotografii i Multimediów wspólnie z nauczycielami przedmiotów zawodowych odwiedzają wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej oraz Galerii Sztuki Wozownia. W czasie pandemii uczniowie mają możliwość wirtualnego podziwiania dzieł sztuki współczesnej.

6. Współpraca z Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Udział w warsztatach i wystawach organizowanych przez Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.